Ознака:Св. Јоаким Осоговски

Настани

Преподобниот Јоаким Крчовски канонизиран за светец

На вчерашната Света Литургија во Манастирот „Свети Јоаким Осоговски“ во Крива Паланка, со која чиноначалствуваше Неговото Блаженство Архиепископот г. г. Стефан, во сослужение со членови од Светиот Архиерејски Синод и свештенослужители од повеќе епархии, преподобниот игумен Јоаким Крчовски беше вброен…

август

† Неракотворна икона Христова; † Св. Јоаким Осоговски; Преп. Јосиф Исихаст

16 АВГУСТ 1. Нeракoтвoрниoт Oбраз на Гoспoд Исус Христoс. Вo oна врeмe кoга нашиoт Гoспoд гo прoпoвeдал Eвангeлиeтo и исцeлувал сeкoја бoлeст и сeкoја нeмoќ на луѓeтo, вo градoт Eдeса, на брeгoт на рeката Eуфрат, ималo нeкoј кнeз Авгар, цeлиoт…

Богослужби

Јубилејна Литургија во с. Гари

Славна е историјата на мијачкото племе од нашиот славјано-македонски народ и многу страници со неа се испишани. Векови по ред, во темната ропска епоха на османското иго, „првите искри на националната пробуда во македонската земја светнаа од спокојните кандила во…