Ознака:Св. Нектариј Битолски

Богослужби

Свети Нектариј Битолски – нектар на благодатта во Рајчичкиот параклис

Нектару на боготворни доблести, себлажени, на атонските отци си им станал жив извор на благодат, точејќи им од него Христови небесни духовни потоци на оние што вистински те возљубиле и кои верно ја чуваат светлината на твоето животворно кандило, како…

декември

† Св. Нектариј Битолски; св. Сава Осветен

5 ДEКEМВРИ 1. Прeп. Сава Oсвeштeн. Нeпoзнатoтo сeлo Муталаск вo Кападoкиската oбласт станалo мнoгу пoзнатo пo oва гoлeмo свeтилo на правoславната Црква. Oвдe сe рoдил Сава, oд таткo Јoван и мајка Сoфија. Вo 8. гoдина гo напуштил рoдитeлскиoт дoм и…

Богослужби

Молитвен спомен на светиот Нектариј Битолски

Од дете си бил хранет со нектар, како некеој невештествен и небесен човек, а такво ти е и името, отче Нектарие. Од земните и смртните си го учел најдоброто, копнеејќи по неминливата и вечна радост. Си живеел во Христа, со…

Богослужби

Твојот свет спомен го славиме, оче наш Нектарие!

Во Битола си бил послушно и кротко дете, а на гората Атос си се украсил со светли победи, оче Нектарие. Денес блескаш како друго сонце и нѐ милуваш со зраците на твојата добрина. На сите што со вера го празнуваат…

Богослужби

Во чест на св. Нектариј Битолски

Меѓу монасите на Кареја се покажа како нектар, оче Нектарие, моли се да вкусат од божествениот нектар и оние што со љубов и вера тебе те чествуваат, светителу. Величание на светиот Слаткиот нектар на послушанието и смиреноумието, преподобниот Нектариј Битолски…