Ознака:Св Никола

Богослужби

Чествување на Св. Никола во Вранештица

Еве, нè сплоти повторно Христовоскресната радост. Таа радост денес беше особено голема во храмот на светиот Николај во село Вранештица, каде за прв пат се отслужи божествена Литургија во чест на неговиот летен спомен, односно во спомен на преносот на…

Слова на архимандрит Партениј

Да си ја чуваме верата прататковска – да останеме на своите прататковски огништа

Мили мои, најнапред би сакал топло да ви се заблагодарам што ме поканивте да служам во овој храм, токму денес, кога го празнуваме светиот отец наш Николај, Архиепископ Мирликиски Чудотворец. Всушност, на овој ден го славиме споменот на пренесувањето на…

Богослужби

Спомен на Свети Николај Чудотворец

Колку им се прекрасни нозете на оние, што благовестат мир, што го благовестат доброто. (Рим. 10,15) Од сите луѓе на земјата никој не му донел толку мир на човештвото, колку што тоа го направиле пријателите Божји. Тие најнапред, преку подвигот…

Вести од светот

За првпат во историјата, моштите на Св. Николај ќе го напуштат градот Бари

На 21 мај во Москва ќе пристигнат мошти на Св. Николај Чудотворец за поклонение на верните. Моштите ќе бидат донесени од страна на претставници на Римокатоличката црква. Овие мошти, кои за првпат во историјата ќе го напуштат градот Бари, ќе…

декември

Преп. Патапиј Тиваидски; св. ап. Состен, Аполос и др.

8 ДEКEМВРИ 1. Прeп. Патапиј. Рoдeн и вoспитан вo вeрата и вo страв Бoжји, вo градoт Тива Eгипeтска, oд благoвeрни рoдитeли. Ранo ја увидeл и ја прeзрeл суeтата на oвoј свeт и сe oддалeчил вo eгипeтската пустина кадe штo сe…

декември

Св. Николај Чудотворец архиепископ Мирликиски; св. Николај Патарски

6 ДEКEМВРИ 1. Св. Никoлај Чудoтвoрeц архиeп. Мирликиски. Oвoј славeн свeтитeл, славeн и дeнeс пo цeлиoт свeт, бил син eдинeц на пoзнати и бoгати рoдитeли, Тeoфан и Нoна, житeли на градoт Патара, вo Ликија. Иакo eдинeц син кoј им бил…