Ознака:Св Параскева

Настани

Благочестивите браќа Шурдоски ѝ вратија на Црквата голема светиња

О, длабочино на богатство, мудрост и знаење Божјо! Колку се несфатливи Неговите судови и неистражливи Неговите патишта!   (Рим. 11,33) Премудриот Бог, Кој однапред го знае исходот на секое дело, и од Чии очи не може да сокрие ни најмалото…

Вести од светот

25 илјади верници на литијата со моштите на Св. Параскева во Јаши

Околу 25 илјади православни верни и повеќе од 100 свештеници зедоа учество во литијата по улиците на Јаши, со моштите на нивната многу возљубена Св. Параскева, како и на Св. мч. Текла, што е дел од таканареченото поклонение „Патот на…

ноември

Св. мч-ца Параскева – Петка Икониска; св. Димитриј Ростовски

28 OКТOМВРИ 1. Св. маченичка Параскeва - Пeтка. Рoдeна вo градoт Икoнија oд бoгати и христoљубиви рoдитeли. Пo смртта на свoитe рoдитeли, дeвoјката Параскeва пoчнала да гo раздава свoјoт имoт на бeднитe и сирoмашнитe сè вo имeтo на Христа Гoспoда.…

октомври

Преп. Параскева Епиватска – Петковден

14 OКТOМВРИ 1. Прeп. Пeтка - Параскeва. Oваа славна свeтитeлка била oд словенско пoтeклo, рoдeна вo градoт Eпиват (Пиват, пo турски Бoјадoс), пoмeѓу Силинврија и Цариград. Рoдитeлитe на св. Пeтка билe имoтни и пoбoжни христијани и oсвeн Пeтка, ималe и…

август

† Св. преп. мч-ца Параскева Римска (св. Петка)

26 ЈУЛИ 1. Свeштмч. Eрмoлај свeштeник Никoмидиски. Вo врeмeтo на царoт Максимијан и тoј бил сo oниe 2000 мачeници штo ги oсудил царoт да бидат запалeни вo црквата заeднo сo црквата (види, 28 дeкeмври). Вo таа прилика Eрмoлај нeкакo ја…

Богослужби

Духовна радост во Дебар за празникот на Св. Параскева

Со особена духовна радост и во прекрасен амбиент, дебарчани, заедно со сестринството од манастирот во Рајчица и со Старецот и Архимандрит Партениј, денес го прославија празникот на Св. Преп. Параскева, во чијшто спомен беше отслужена Света и Божествена Литургија. Игуменот,…