Ознака:Св. Спиридон

Вести од светот

Моштите на св. Спиридон во Букурешт

Романската Патријаршија најави дека по повод празникот на св. Параскева, светите мошти на св. Спиридон ќе бидат донесени од Крф во Букурешт на поклонение. Имено, делегацијата предводена од Неговото Високопреосвештенство, митрополитот Нектариј, којашто пристигна во Букурешт денес, донесе кивот со…

Вести од светот

Свечена литија со моштите на Свети Спиридон

На островот Крф се одржа и оваа година голема традиционална литија со моштите на Светиот Чудотворец Спиридон, во спомен на чудото што овој Светија го направи пред повеќе од 300 години. По празничната Литургија во негова чест, верните предводени од…

декември

† Св. Спиридон Чудотворец еп. Тримитунтски; преп. Герман Аљаски

12 ДEКEМВРИ 1. Св. Спиридoн Чудoтвoрeц eп. Тримифунтски. Oстрoвoт Кипар бил и мeстoтo на раѓањe и мeстoтo на службувањe на oвoј славeн свeтитeл. Рoдeн oд прoсти рoдитeли, зeмјoдeлци, и тoј бил и oстанал прoст и смирeн сè дo свoјата смрт.…

Богослужби

Да се богатиме во Господа на Неговата царска вечера

Слово на Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, во неделата на Светите Праотци, изговорено во манастирската трпезарија Недела на Светите Праотци и спомен на Св. Спиридон Чудотворец Мили мои, бидејќи се наближува големиот Господов празник, Рождеството Христово, кој Св. Јован Златоуст го…