Ознака:Успение

Богослужби

Почеток на Богородичниот пост

Блажен е родот христијански што за своја најмоќна Застапничка пред Бога ја има Пресветата Богомајка! Но и повеќе од Застапничка – Ја има Неа и како своја Мајка! Зашто Пречистата Дева е Мајка во двојна смисла: Таа е Мајка Божја…

Богослужби

Успение на Пресвета Богородица

Денес нека разгласат трубите на богословите; сега нека прослави многуговорливиот јазик човечки; нека огласи воздухот, сјаејќи со неизмерна светлина; ангелите нека го воспеваат Успението на Пречиста Дева   (Од 5та песна на канонот за Успение) Постојат прекрасни слова и  зборови…

Слова на архимандрит Партениј

Успението – празник на животот

Слово на Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, изговорено пред почетокот на сеноќното бдение во чест на Успението на Пресвета Богородица   „Возљубени чеда на Пресвета Богородица, Најнапред ви посакувам убава и благодатна вечер и едно најтопло добро дојдовте во овој наш…

Вести од светот

Ерусалим ја празнува љубовта над секоја љубов

Ерусалим деновиве дишеше со посебна благодатна радост, која се излеваше во срцата на огромното мноштво придојдени од сите краишта на земјата, со цел на тоа автентично место да го прослават празникот Успение на Пресвета Богородица. Торжествата, со коишто чиноначалствуваше Ерусалимскиот…

Поучни словa

Пресвета Богородица – пример за христијански добродетели

Заштитничка и покров на хрисгијанскиот род Како Мајка на Синот Божји, таа има најголема слобода и моќ пред престолот Божји, и нејзе Црквата, по Бога, најмногу ја почитува и прославува во своите безброј молитви и химни, како најсилна заштитничка и…

Поучни словa

Похвала за Успение на Пресвета Богородица

Возљубени! Еве сега светло празненство! Дојдете, возљубени, ликувајќи да се насладиме со ова прекрасно чудо! Откако ќе го отфрлиме животниот мрак, да ги просветлиме нашите телесни очи и со умот да се издигнеме, за да го видиме чудесното Успение1  на…