Ознака:Заблуда

Поучни словa

Трезвеноста е едно, а тагата друго

Кога како мал влегов во Црквата, исполнет со ревност и копнеж, си сметав дека таму луѓето ќе бидат насмеани, дека Христовото Воскресение ќе им блеска во очите, дека нивниот лик и најмногу нивните срца ќе зрачат од радост. Да, крстот…

Слова на епископ Партениј

Заблудата на паднатиот човек за светот

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено во Неделата на блудниот син, во манастирската трпезарија во Рајчица, на 28 февруари 2021 лето Спасителово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Чесни отци, Преподобни сестри монахињи, Возљубени…

Поучни словa

Зилотски тоталитаризам

Митрополит Нектариј Арголидски Веќе е четврти пат како мојот другар од детството, о. Јован Фотопулос ми прави чест и се занимава со мене, обидувајќи се да ги побие моите ставови, кои сум ги изразил низ текот на времето, можеби со…

Поучни словa

Искушенија и заблуди

  Не е чист оној кој не го познава злото, туку оној кој против него постојано се бори (преподобен Исак Сирин) Ако си решен да ја оставиш својата сопствена волја и да ја следиш волјата Божја, тогаш од самиот почеток…

Поучни словa

Искушенија и заблуди

Заблуда и илузија Причина за илузијата е самоувереноста (св. Јован Лествичник) Сите луѓе се наоѓаат во извесна состојба на илузија, која произлегува од нивната самоувереност. Ние сме многу наклонети кон тоа, зашто секоја самоизмама му ласка на нашето самољубие, на…

Поучни словa

Искушенија и заблуди

  За оладувањето на срцето Не врзувај го своето срце за ништо освен за Бога (Св. Теофан Затворник) Пребивањето со Бога не зависи од нас. Бог сам ја наоѓа душата и ѝ дарувабодрост и внатрешна слобода. Ако Бог се оддалечи…