Ознака:Задушница

Поучни словa

Доколку сте го направиле ова на едно од најмалите Мои браќа, Мене сте ми го направиле

Претстојнава недела се нарекува „Месопусна“ бидејќи во неа Црквата пропишала ограничен пост – воздржување од месо. Ова правило треба да се согледа во светлината на она што веќе е кажано за значењето на подготовката . Црквата сега почнува да нѐ…

Богослужби

Молитвен спомен за покојните

Црквата – тивко пристаниште во кое сите ние кои патуваме низ животните бури, пристигнуваме за да одмориме од постојаните трудови; силна поткрепа за оптоварените од секојдневните страданија; сигурно засолниште за оние кои бегаат од стрелите на лукавиот; собор на Светиите…

Настани

Упокоение на дедо Борис и Задушница

Во денешната заупокоена сабота, кога Црквата наша Света нѐ повикува на усрдно сеќавање и молитвено спомнување на од веки упокоените отци, браќа и сестри наши, кои се упокоиле со вера во Воскресението, Бигорската Обител, со длабока тага поради привремената разделба…

Богослужби

Духовденска задушница

„Додека песната на животот го достигнува врвот, селската камбана ќе ја означи Задушницата... Од секој дом, од секој домашен агол, ќе тргнат жените облечени во црно, со коливо во рацете, смирени, молчаливи и, една по друга, како во литија ќе…

Богослужби

Молитвен помен за покојните пред почетокот на Великиот Пост

Денеска е ден кога по целата православната екумена Црква извршува помен за починатите. Задушница. Нашите починати браќа и сестри со нетрпение ги очекуваат овие денови во годината кога се прави помен, бидејќи тоа им дава утеха, им ја подобрува состојбата.…

Богослужби

Задушница, или спомен за оние кои умреле, но се живи во Христа

Во своето неодамнешно интервју, нашиот сакан Старец, Епископот Антаниски г. Партениј, говорејќи за многу суштествени нешта, меѓу другото за смртта ќе се искаже вака: „Оваа страшна состојба на човекот (т.е. смртта) со тага ја почувствувал и Богочовекот Господ Исус Христос,…