Ознака:Апел

Апел

Апел до христијаните за Страдалната Недела

Страсната седмица, последната недела пред Велигден - Пасха, е посветена на последните настани од Христовиот живот на земјата. Во неа Светата Црква постепено и богомудро, низ призмата на љубовта воочлива во богослуженијата, ни ги разјаснува овие настани, подготвувајќи нѐ да…

Соопштенија

Итен апел за помош

Лидија Ристевска боледува од прогресивна Мултиплекс склероза со сериозни симптоми како попреченост во моториката, тешкотии при голтање и дишење. Мора хитно да замине во Русија за трансплатација на матични клетки. Третманот е еднократен и чини 45000 евра во специјалната болница…

Соопштенија

Да ја покажеме нашата реткост! Да покажеме дека се грижиме!

Да ја покажеме нашата реткост! Да покажеме дека се грижиме!   Да бидеме хумани! На Сара Настеска од Охрид која има 15 години и е поставена дијагноза ANEMIA APLASTICA. Во најкраток можен рок треба да се изврши трансплатација на коскена…

Соопштенија

АПЕЛ – Да бидеме хумани и да му помогнеме на петгодишниот Никола

Прво да Ви се претставиме, ние сме семејство Буковски и имаме 5.5 годишен син Никола кој има церебрална парализа, хидроцефлус и епилепсија. Пред 2 години заминавме од Македонија за Шведска со надеж дека ќе најдеме решение за проблемот на Никола (во…

Апел

Апел со надеж за отрезнување

Откако поминаа големите празници, решивме добронамерно да апелираме до „душегрижниците и добронамерниците“, кои со истата дежурна тема, односно за нив секогаш актуелна пропаганда, ѝ ги честитаа на Црквата, односно на верниот народ и клирот овие празници: тарифникот на МПЦ, попови…

Автокефалност

Апел на монаштвото на МПЦ-ОА до Поглаварите на Помесни православни Цркви

Во овие сечесни и благословени денови на Великиот пост, дадени од Бога за усрден подвиг и добродетелен духовен напредок, ние, припадниците на монаштвото од Македонската православна црква - Охридска архиепископија, упатуваме јасен и недвосмислен апел до целата Православна екумена, а…