Ознака:Бадникови Поворки

Настани

Божикни каланди кај Старецот Епископ г. Партениј

Во претпразничниот амбиент на Бигорскиот Манастир, под звезденото небо на Бадниковото навечерие, вчеравечер се случи едно прекрасно музичко и молитвено собитие. Имено, певците и оркестарот од реномираниот хор по источно-православно пеење и музика „Митрополит Козма Пречистански“ од Кичево, со своите…

Настани

Божикно Катче 2024 година

Вечниот Бог - трета верзија со Антониа, Ламбе и Златно славејче ПОУЧНИ СЛОВА Даровите на задоцнетиот мудрец Божикна приказна: Човекот и птиците Песната на Ангелите Слово на Рождество Христово Вистинското значење на Рождеството Христово За Рождеството Христово Зошто раѓањето Христово…

Медиумите за нас

Највисокото признание „Вељо Манчевски“ доделено на Здружението „Бадникови поворки“

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи синоќа на одржаниот свечен предновогодишен прием во Македонска филхармонија им го врачи на Здружението „Бадникови поворки“ највисокото признание „Вељо Манчевски“ . Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи синоќа…

Соопштенија

Божикни пештери за секој христијански дом

Онаа Која Го роди Родениот пред почетокот на сите векови - Младенецот Христос - еве одново се подготвува да Го роди во нашите срца.Јаслите се подготвени да Го пречекаат, живиот свет да Му се израдува, ангелите да Му запеат и…

Настани

Концертно торжество во Кичево

Откако се насладивме со Рождественската радост, која после божикното литургиско торжество во храмовите продолжи со големиот Божикен концерт во прекрасниот амбиент на Македонската Филхармонија, еве повторно, новото лето Господово нѐ повика на ново духовно веселие. Овој пат, домаќин на празничниот…

Божик

Радоста на овчарчето

Ноќта одново ја распосла својата ѕвездена покривка. На една од Витлеемските полјанки десет годишното овчарче Самуил гледаше како изгреваат ѕвездите. Секоја вечер тој ноќеваше тука и го чуваше стадото, како што правеа и другите пастири. Денес една од овчичките му…