Ознака:Благодатен оган

Настани

(Видео) Пристигнување на благодатниот Оган во Бигорски манастир – (Вклучување во живо)

Пред само малку време благодатниот Оган од Ерусалим пристигна на аеродромот во Скопје, а истиот ќе биде пречекан од претставници на државата, претставник на Архиепископот, како и други претставници на Македонската православна Црква што ќе го пренесат во своите храмови.…

Вести од светот

Благодатниот оган пристигна во земјава

И покрај сложената ситуација поради распространувањето на вирусот Kовид-19 и затворените граници меѓу државите, во знак на големото пријателство меѓу нашиот и грчкиот народ и оваа година, за радост и поткрепа на христијанските верници, во земјава пристигна светиот оган, познат…

Вести од светот

Благодатниот оган го осветли Христовиот гроб во Ерусалим

И годинава, во услови на пандемија, додека светот се справува со најголемата глобална закана во XXI век – пандемијата од коронавирусот, Благодатниот оган се спушти на Велика сабота во црквата на Светиот гроб во Ерусалим. Овојпат со многу ограничен број…

Вести од светот

Израелските медиуми: Благодатниот Оган ќе се испраќа во православните земји како и досега

Светиот Благодатен Оган од Ерусалим ќе биде пренесен во православните земји како и досега, и покрај драконските мерки против коронавирусот, соопштува весникот Jerusalem Post, повикувајќи се на извори од Министерството за надворешни работи на Израел. Поконкретно, согласно објавата, државата Израел…

Вести од светот

Затворен Светиот Гроб Христов во Ерусалим

Светиот Гроб е затворен од средата, 25 март 2020, за една седмица, заради заштитни причини, поради епидемијата на коронавирусот. Затворањето на Храмот било одлучено по средбата што се одржала меѓу претставници на израелската полиција и претставниците од црквите, рекол Уади…

Вести од светот

Пристигна Благодатниот оган во Скопје

Денеска во попладневните часови на аеродромот во Скопје, со бугарскиот државен авион „Фалкон“ пристигна Благодатниот оган, којшто беше пречекан од нашиот Архиепископ Охридски и Македонски г. г. Стефан, Митрополитот Брегалнички г. Иларион и бројно духовенство од нашата Црква. Овој голем…