Ознака:Богословија

Богослужби

Богословите од МПБ „Свети Климент Охридски“ на посета во Бигорски

Во овие претпразнични денови, додека се подготвуваме за доаѓањето во тело на нашиот Господ и Спасител Исус Христос, нашето монашко семејство доби прекрасен дар кој ни донесе особена радост: како гости на нашата Света Обител ги имавме учениците од Македонската…

Слова на архимандрит Партениј

Благодарноста – пат кон милосрдието

Слово на Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, за Евангелието за десетте лепрозни, изговорено во манастирската трпезарија, по завршувањето на Светата Литургија Архимандрит Партениј Средишната тема, мили мои, на денешното литургиско евангелско четиво беше милосрдноста Божја и благодарноста, односно неблагодарноста на човекот…

Вести од светот

Вселенскиот Патријарх: Мајка Црква на сите балкански народи е Цариградската

Учениците матуранти од Македонската православна богословија „Св. Климент Охридски“ во Скопје, заедно со нивните професори, во текот на нивното поклоничко патување во Цариград и Солун ја посетија Неговата Сесветост, Вселенскиот Патријарх г.г. Вартоломеј. Патријархот го потенцира значењето на директноста, чесноста…

Настани

Посета на Константинополскиот престол

Традиционално и оваа година, матурантите од Македонската православна богословија „Св. Климент Охридски“, побараа од Бигорската света обител да испрати свој претставник на матурското поклоничко патување во Царицата на градовите – Константинопол, за време на Светлата седмица. Игуменот на манастирот, нашиот…