Ознака:БПЦ

Вести од светот

МПЦ-ОА официјално го покани бугарскиот патријарх Неофит за 1000-годишнината од Охридската архиепископија

Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, архиепископот г. Стефан, официјално го покани бугарскиот патријарх г. Неофит, да учествува во празненствата по повод 1000-годишнината од создавањето на Охридската архиепископија – пренесува репортер на БГНЕС. Поканата до бугарскиот патријарх е…

Вести од светот

Патријарх Неофит: Ќе испратиме делегација за чествувањата на Охридската архиепископија

„Ако има покана, ќе испратиме“ - ова го изјави пред Агенцијата БГНЕС Неговото Светејшество бугарскиот Патријарх Неофит, одговарајќи на прашањето дали Бугарската православна црква ќе испрати делегација во Република Македонија по повод чествувањето на 1000-годишнината од создавањето на Охридската архиепископија,…

Вести од светот

Бугарскиот Претседател Радев: БПЦ треба да води сметка за нашата блискост со Македонија

Претседателот на Р. Бугарија г. Румен Радев денес, како одговор на прашањето на Агенцијата БГНЕС дали ги поткрепува заложбите на БПЦ за признавање на независноста на МПЦ- Охридска архиепископија и заедничкото сослужение меѓу двете цркви, меѓу другото кажа: „Тоа прашање…

Вести од светот

Бугарскиот цар: Сослужението меѓу БПЦ и МПЦ-ОА е нормална работа

Поранешниот бугарски премиер Симеон Сакскобурготски изјави дека е нормално Бугарската православна црква и Македонската православна црква – Охридска архиепископија да имаат заедничко сослужение. „Во двете соседни земји, меѓу двете соседни цркви е нормално“, вели пред БГНЕС Симеон Сакскобурготски, цар на…

Вести од светот

Премиерот Заев: Очекувам во најскоро време да има литургиско сослужение меѓу МПЦ-ОА и БПЦ

„Се надевам дека за сосема скоро ќе има заедничка Литургија меѓу Бугарската и Македонската црква“ - ова го кажа македонскиот премиер Зоран Заев во Лондон, како одговор на прашањето на Агенцијата БГНЕС дали го поддржува заедничкото сослужение меѓу Бугарската православна…

Вести од светот

Познат бугарски историчар: БПЦ има долг да ѝ помогне на МПЦ-ОА

Познатиот бугарски историчар, доц. д.и.н. Милкана Бошнакова, потсетувајќи на 73-годишнината од подигнувањето на шизмата од Бугарската православна црква, во своја статија за информациската агенција БГНЕС, дава краток историски осврт за формирањето на Егзархијата, 73-годишната шизма од страна на Вселенската патријаршија…