Ознака:Деца

Деца

Рајот на Земјата

Среде една голема планина,тече жуборливо реката Радика,а во нејзина близина има едно убаво свето место,на кое со радост се сеќавам често. Тоа место ко ѕвезда ноќе сјае,во него молитвата засекогаш ќе трае,местото претставува манастир убав,паметник на вера, добрина и љубов.…

Настани

Првата Божикна претстава во нашата земја

„Најубавиот подарок за Божик“ - Првата Божикна претстава во нашата земја Во радосниот амбиент на предбожикните денови, најмладите жители на градот Скопје имаа прекрасна можност да научат нешто повеќе за празникот Рождество Христово, преку драмската изведба на приказната „Најубавиот подарок…

Елка

Елка за болното дете

„Костадин каде си тргнал со таа малечка елка?“, го праша Дарко својот школски другар. „О, здраво Дарко! Слушај, му купив елка на малиот Илија – синчето на нокниот стражар од нашата зграда, што веќе две недели не може да стане…

Настани

Германско училиште подари пакетчиња за деца за Божик во Бигорски

Во исчекување на празникот на мирот Божји и на ангелската радост - Рождеството Христово, училиштето Schuelerhort Comeniusschule од Хановер, Германија, ѝ испрати на нашата Света Обител околу триесетина божикни пакетчиња за деца. Управата на училиштето и родителите, а особено дечињата,…

Вести од светот

Американскиот архиепископ Елпидофор ја посети академијата „Св. Василиј“

Неговото блаженство, архиепископот Елпидифор беше удостоен со навистина ентузијастички и радосен пречек од членовите на споменатава образовна институција. Посетата започна со трисагија на гробот на архиепископот Михаил, а потоа продолжи со осветување на вода во храмот при академијата и прошетка…

Слова на архимандрит Партениј

Родители, носете ги своите деца при Христа

Слово на Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, за Десеттата недела по Педесетница, изговорено во манастирската трпезарија, на 25 август 2019 лето Спасителово Денешниот евангелски расказ, мили мои, се случил непосредно после светлото Преображение на нашиот Господ Исус Христос, кога Он на…