Ознака:Духовен отец

Поучни словa

Писмо до Старецот по повод именденот од неговите духовни чеда од Скопје

Со почит кон славењето на Свети Партениј Лампсакиски, чиешто име го носи возљубениот наш Отец Возљубен оче наш Партение, ние Вашите духовни чеда, во нашите срца Ве доживуваме како земен ангел, исполнет со љубов кон Бога, кој зрачи со утеха…

Богослужби

Радосна тага и таговна радост за именденот на старецот

Навечерие на Неделата на простувањето. Спомен на изгонувањето на Адам и Ева од Рајот. Именден на старецот Неискажливо и таинствено по смисла е доживувањето на таговната радост и радосната тага, коешто секогаш во човекот предизвикува длабоки благородни чувства што ја…

Духовен отец

За неопходноста од исповед

оказ за вистинското смирение е исповедањето пред отците не само на она што го правиме, туку и на она што го помислуваме. Наведеното постапување прави да чекориме по вистинскиот пат, избегнувајќи ја штетата и опасноста. Зашто, невозможно е демоните да…

Духовен отец

За Светата Тајна Покајание

„И да биде проповедано во Негово име покајание и проштевање на гревовите кај сите народи, почнувајќи од Ерусалим, а вие сте сведоци за ова“ (Лк. 24, 47-48), и повеќе од сведоци зашто Господ им ја дава на апостолите власта да…