Ознака:Григоријат

Вести од светот

Осум години од упокојувањето на блажениот Старец Георгиј Капсанис

На денешен ден пред осум години, 8 мај 2014 лето Господово, на празникот на слегувањето на Светиот Дух врз Апостолите – Педесетница, во метохот на светогорскиот манастир Григоријат во Солун се упокои во Господа Високопреподобниот Архимандрит Георгиј Капсанис. Старец Георгиј…

Слова на архимандрит Партениј

Збор два со љубов за мојот старец

Недостижна е за разумот духовната суштина и длабочина на православните духоносни старци и секој обид да се допре до она што е откриено само за Божјите очи, би завршил со неуспех. Но сепак, оние скапоцени мигови што Господ нѐ удостојува…