Ознака:Исусова молитва

Поучни словa

Молитвата не треба да се остава, дури ни тогаш кога Господ долго време не ги исполнува нашите прозби

(Лекција за молитвата - како ќе се избавиме од секое искушение и ќе добиеме милост преку него) Господ вели: И сѐ, што и да побарате во молитва со вера, ќе добиете (Мт. 21,22). Што значи тоа? Тоа значи дека молитвата,…

Поучни словa

Молчанието кое зборува (трет дел)

Отците подвижници инсистираат да ставиме една полезна бариера на јазикот. Авва Амон вели дека горењето на срцето, духовната топлина се гаси поради завлекувањето со суетни зборови. Човек не може да има умилителна и чиста молитва навечер, ако цел ден го…

Богослужби

Недела на Свети Григориј Палама во Рајчица

Бодриот јазик твој за учителство, одекнувајќи во ушите на срцата наши, душите на мрзливите ги крева и со твоите вдахновени зборови, се наоѓа скала која од земјата кон небото вознесува. Затоа Григорие, чудо на Тесалија, не престанувај да се молиш…

Слова на епископ Партениј

„Словото стана тело, за телото да стане слово“

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено во Неделата на Свети Григориј Палама, на Светата Литургија, во истоимениот параклис во Рајчица, на 28 март 2021 лето Господово Во името на Отецот и Синот и…

Поучни словa

Се молам значи живеам – IV дел

Молете се непрестајно, не престанувајте да се молитеСв. Апостол Павле Постои и друга молитва. Таа што ја поврзуваме со Св. Григориј Палама и која не е ниту славословие, ниту благодарење ниту прозба, ниту пак е спонтана. Таа е онаа што…

Поучни словa

Господи, ме слушаш ли? Жеден сум за Твојата Светлина!

Еден ден, сретнав еден старец кого  многу го сакам. - Си Го видел ли некогаш Христос, старче? – го запрашав. - Да, отче мој – призна тој срамежливо. - Како изгледа, старче? - Како во Евангелието, отче мој, чист, добар,…