Ознака:Концерт

Настани

Духовно музичко торжество во Скопје

Додека во мислите ни навираат слики од вчерашното торжество, срцата ни се полнат со благодарност. Слава Ти, Боже, што нас, недостојните, н? обдари со таков чудесен дар! Каква радост за нашите души! Каков поток од сладост за нашите срца, кои…

Настани

Добротворен концерт за Бигорскиот манастир на Македонците во Холандија

Утрехт, Холандија (известува Христијан Ѓорѓиев) - Во организација на Светскиот македонски конгрес за Холандија и Македонската заедница во Холандија, викендов во градот Утрехт се одржа голем добротворен концерт за Бигорскиот манастир “Свети Јован Крстител“ во Македонија. Организаторите подготвија богата културно-уметничка…

Настани

Се одржа велигденскиот духовен концерт

Бог толку го возљуби светот што Го даде Својот Единороден Син, та секој што верува во Него да не погине, но да има живот вечен... Овие богопросветлени зборови на светиот апостол Јован Богослов го означија почетокот на Велигденскиот духовен концерт,…