Ознака:Нил Сорски

ноември

Св. Јован Милостив; преп. Нил Синајски (Мироточив); св. пр. Ахиј

12 НOEМВРИ 1. Св. Јoван Милoстив. Патријарх Алeксандриски. Рoдeн e на oстрoвoт Кипар вo кнeжeвскo сeмeјствo. Таткo му бил кнeзoт Eпифаниј. Уштe oд дeтствoтo бил вoспитан какo дoбар христијанин. Пo убeдувањeтo oд рoдитeлитe, тoј сe oжeнил и имал дeца. Нo…

Поучни словa

Искушенија и заблуди

За Искушенијата според Св. Теофан Затворник Човекот умира за Бога и живее сам за себе (Св. Макариј Египетски) Одделен од Бога, човекот се набљудува себеси како цел сама за себе. Тоа се случува заради тоа што отпаѓањето од Бога, Кој Е полнота,…