Ознака:Помош

Поучни словa

Сите за еден

митрополит Павел Сисанијски Многу се грижам. За што? За проблемот на другиот. Тоа значи дека сум навистина жив. Инаку, јас сум мртов од внатре. Духовните зла наоколу, доаѓаат од многу такви мртви луѓе. Тие се самоуништуваат, задушувајќи ја љубовта во…

Вести од светот

Хуманитарната помош од Хуманитарната организација „Свети Спас“ пристигна во Драч

Хуманитарната организација на скопската православна епархија при МПЦ- ОА „Свети Спас”, со благослов на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, донираше хуманитарна помош за настраданите од катастрофалниот земјотрес во Драч, Албанија. Донацијата која што беше собрана изминатите денови, беше предадена…

Вести од светот

Албанската Православна Црква пожртвувано ги помага погодените од земјотресот

Во вторникот утрото, 26 ноември 2019 год. се случи силен земјотрес во Албанија со јачина од 6, 4 степени, кој што предизвика огромна материјална штета и резултираше со значителен број на жртви  - околу 50 мртви и повеќе од 4000…

Соопштенија

Итен апел за помош

Лидија Ристевска боледува од прогресивна мултиплекс склероза која и направи многу потешкотии. И целосно ја парализира. Таа треба да се лекува во странство, Русија, Москва со трансплатација со матични клетки. Десет месеци откако е продолжено тоа од страна на стручните…

Вести од светот

Нов дом за десет – детно семејство во Романија

Семејството Циобану наскоро ќе има нов дом за живеење, благодарение на дарежливоста на еден романски манастир. Изградбата на нивната нова куќа започна кон крајот на мај оваа година и забрзано се приведува до крај. Објектот е веќе опремен со покрив,…

Соопштенија

Апел за помош за Лидија Ристевска

Утрово кога доаѓавте на работното место, претпоставувам оптоварени од вашите грижи и обврски, не успеавте да ги забележите лицата на луѓето кои минуваа покрај Вас. Впрочем, секој од нив во себе носи свои товари, секој од нив можеби но тежок…