Ознака:Послушание

Поучни словa

Оној што се моли бара простување на гревовите, ја бара милоста Господова

Благодатта секогаш му претходи на искушение, како едно известие за подготовка. Не е практика некој да се обиде и да се повлече, туку, кога некој се бори да победи, или да биде победен, да добие, или да загуби, да падне,…

Настани

Пречистански послушанија…

Загрнат од чистите природни красоти, сотворени непосредно од раката на Творецот, Манастирот на Богомајката Пречиста крај Кичево го продолжува вековниот молитвен шепот и славословие кон Него. Во манастирот, новото монашко сестринство, благословено од нашиот монахољубив Митрополит г. Тимотеј и духовно…

Слова на архимандрит Партениј

Кратка поука за монасите во Новото Лето Господово

Поука на Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, за Новото Лето Господово, изговорена во гостинската одаја во Рајчица Мили мои, да сте сите живи и здрави и нека ни е благословено Новото Лето Господово! И ете, уште на почетокот, ве преколнувам, како…

Поучни словa

Среда од Петта седмица на Великиот Пост – За блажената послушност и вистинското покајание

Блажен е оној кој совршено ја умртвил својата волја и сета грижа за себе ја предал на својот учител во Господа зашто тој ќе стои оддесно на Исуса Распнатиот. Оној којшто во разговорите упорно сака да настојува на своето мислење,…

Настани

Сè во слава Божја…

Спомен на преп. Прохор Пчински и Јован Рилски и св. пророк Јоил Топлите и спокојни денови на оваа есен во нашиот манастир како да прeвозгласуваат некаква чудесна тишина. Тишината е јазикот на идниот век, на вечноста. Така напишале светите отци,…

Поучни словa

Послушноста – основа на монаштвото

  Послушноста е тајна која се открива единствено преку Светиот Дух. Послушноста, како своевидно одрекување од сопствената волја и разум, губење на својата личност, може на прв поглед да ни се покаже како некое ропство, како самоуништување, нешто што е…