Ознака:Преображение

Соопштенија

ПОТСЕТУВАЊЕ: Искачување на врвот Голем Крчин – 2019

Почитувани, Бигорската и Рајчичката Обител и оваа година со особена радост ве информираат, а воедно и покануваат, да бидете дел од веќе еден од најомилените настани, кој од година во година привлекува сѐ поголем број љубители на планините – искачување…

Вести од светот

Тавор: Торжествена прослава на празникот Преображение

Добро е да се биде овде, добро е да се биде на автентичниот Тавор за да се прослави празникот Преображение Христово. „Саботата, во пресрет на овој голем Господов празник, уште пред полноќ, реки од народ се упатија пеш од подножјето…

Богослужби

Таворската светлина заблеска во срцата на верните

Си се преобразил на гората, Христе Боже, покажувајќи им ја на Твоите ученици Својата слава, колку што поднесуваа; да засветли во нас, грешните, Твојата вечна Светлина, по молитвите на Богородица, Подателу на Светлина, слава Ти Одново возвишеноста на собитието Преображение…

Богослужби

Литургиско возвишение во таворското светлоозарение на Крчин

Еве, веќе, трета година по ред како нашето братство од Бигорскиот манастир и сестринствата на манастирите од Рајчица и Пречиста, предводени од возљубениот игумен и старец, Архимандрит Партениј, со посебна љубов и посветеност отслужија Божествена Литургија на врвот Крчин, што…

Богослужби

Монашење во Кнежинскиот Манастир на Свети Георгиј Победоносец

Пред Твоето распнување на крст, Господи ги зеде Твоите ученици на гора висока и пред нив се преобрази, озарувајќи ги со светлината на Твојата сила, со Твојата власт и човекољубие, сакајќи да им ја покажеш светлината на Воскресението. За него…

август

Преображение на Господа Исуса Христа

6 АВГУСТ Прeoбражeниe на Гoспoд и Бoг и Спаситeлoт наш Исус Христoс. Вo трeтата гoдина oд Свoјата прoпoвeд на зeмјата, Гoспoд Исус пoчeстo им збoрувал на Свoитe учeници за Свoeтo блискo страдањe, нo вoeднo и за славата Свoја пoслe страдањeтo…