Ознака:Рајчица

Богослужби

Празникот на светлото Преображение

Добро ни е да бидеме овде, Господи (Матеј 17,4) Таинствената сила на Преображението Христово, денес одново нѐ собира и ни го испраќа Божествениот благослов што ги просветлува душите наши. Љубовта Божја нѐ повикува и богато се излева во нашите срца,…

Медиумите за нас

Прва архиерејска Литургија на Епископот Антаниски Партениј во Обителта на Победоносецот

Пречистата Владичица и наша небесна Заштитничка, го испрати денес својот благослов и над Свештената Рајчичка Обител, утврдувајќи го сестринството и присутните верни со благодатни сили за духовни подвизи во постот, преку свечената архиерејска Литургија, отслужена од нивниот старец и владика,…

Богослужби

Прва архиерејска Литургија на Епископот Антаниски Партениј во Обителта на Победоносецот

Пречистата Владичица и наша небесна Заштитничка, го испрати денес својот благослов и над Свештената Рајчичка Обител, утврдувајќи го сестринството и присутните верни со благодатни сили за духовни подвизи во постот, преку свечената архиерејска Литургија, отслужена од нивниот старец и владика,…

Слова на епископ Партениј

Двете духовни состојби на човекот

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, за Десеттата недела по Педесетница, изговорено по читањето на Светото Евангелие во храмот „Свети Георгиј Победоносец“ во Рајчица, 16 август 2020 лето Господово Мили мои, денешното свето…

Богослужби

Славата на Свети Георгиј Победоносец во Рајчица

Да бевте од овој свет, тогаш светот ќе го љубеше своето; но бидејќи не сте од светот, туку Јас ве избрав од светот – затоа светот и ве мрази. Помнете ги зборовите што ви ги реков Јас: ниеден слуга не…

Слова на архимандрит Партениј

„Kој верува во Мене, и да умре, ќе живее“

Слово на Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, изговорено на Вечерната богослужба во Рајчица, на споменот на Светиот Великомаченик Георгиј Победоносец азмислувајќи, мили мои, за величието на нашата Божествена вера додека ги слушав прекрасните песнопенија и читања на оваа празнична Вечерна богослужба, моето…