Ознака:Романија

Вести од светот

Црквата на Романија впишува нови шеснаесет имиња во Диптихот на Светиите

Светиот Синод на Патријаршијата од Букурешт ги одобри предлозите за канонизација на шестнаесет нови Светии, од кои повеќето се исповедници, маченици и подвижници од 20. век. Меѓу новите светци се вбројуваат и тројца професори по теологија, кои ќе бидат почитувани…

Богослужби

Посета и сослужение во Бигорски на Епископот г. Дамаскин од Романија

Средишните денови на разнобојниот октомври нашата Свештена Бигорска Обител ги минува во благодатно заедничарење во Христа со Преосвештениот г. Дамаскин Дорниски, викарен Епископ на Архиепископијата на Сучава и Радауци, од сестринската православна Црква на Романија. Тој допатува во Манастирот со…

Настани

Празнично сослужение во Пјаченца, Италија

На покана на Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Европски г. Пимен и со благослов на нашиот почитуван надлежен Митрополит, Неговото Високопреосвештенство г. Тимотеј Дебарско-кичевски и на нашиот  Старец, Преосветениот Епископ г. Партениј Антаниски, бигорскиот собрат Архимандрит Доситеј денеска сослужуваше на Светата Литургија…

Вести од светот

Сестринска грижа за постраданите од пандемијата

Сестрите од Архиепископијата во Темишвар при Романската Црква се собраа во неделата вечер да им помогнат на локалните болници во борбата против КОВИД-19 пандемијата. За една вечер, тие сошија 2600 крпи за еднократна употреба, кои потоа беа дистрибуирани до одделот…