Ознака:Стотникот

Богослужби

Спомен на Стотникот од Голгота

„Навистина Овој беше Син Божји!“ Светиите од Голгота на посебен начин ги трогнуваат чувствителните христијански срца. Тие се Светиите што со свои очи ги гледале Божествените страдања на Спасителот, личностите што се удостоиле да ги видат чудесните знаци од Голготската…

Слова на епископ Партениј

Верата на римскиот стотник и верата на денешните Христијани

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, за Четвртата недела по Педесетница, изговорено на Светата Литургија во храмот на Светите Апостоли Петар и Павле во с. Галичник, 18 јули 2021 лето Господово Во името…

Слова на архимандрит Партениј

Преку верата до возвишено богословие

Слово на Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, изговорено на Четвртата недела по Педесетница, во храмот „Свети Петар и Павле“ во Галичник, 14 јули 2019 лето Спасителово Возљубени верници, Добредојдовте во славниот Галичник! Ви се обраќам со почесниот збор за еден Христијанин:…

Слова на архимандрит Партениј

Верата на стотникот и верата на предците наши

Слово на Неговото Вископреподобие, Архимандрит Партениј, за Четвртата недела по Педесетница, во храмот „Свети Петар и Павле“ во Галичник Неизмерно Му благодарам на Бога што ме удостои повторно да отслужам Света Литургија во овој прекрасен храм и во ова преславно…