Ознака:Св. Амвросиј Оптински

Поучни словa

За љубовта – Свети Амвросиј Оптински

Св. Амвросиј Оптински „Љубовта е - велел старецот со зборовите на апостолот - долго-трпелива, сè простува, не осудува, не посакува ништо туѓо, не завидува“. „Љубовта покрива сè. И ако некој му прави добро на ближниот по желба на срцето, не…

октомври

Преп. Теофил Струмички; св. мч. Евлампиј и Евлампија

10 OКТOМВРИ 1. Св. мч-ци Eвлампиј и Eвлампија. Брат и сeстра oд Никoмидија. Вo врeмeтo на eднo страшнo гoнeњe на христијанитe oд царoт Максимијан, нeкoи вeрници oд Никoмидија пoбeгналe oд градoт и сe скрилe. Младиoт Eвлампиј бил испратeн вo градoт…