Ознака:Св. ап. Андреј

Слова на епископ Партениј

Првоповиканиот

Кратка поука на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, за споменот на Светиот Апостол Андреј Првоповикан Го најдовме Месијата, што значи: ХристосСвети Апостол Андреј Првоповикан (Јован 1,24) За време на долгата историја на човештвото се случиле многу откритија. Многу од…

Богослужби

Спомен на Св. Апостол Андреј Првоповикан во Бигорски

Го најдовме Месијата, што значи: Христос(Јован 1,42) За време на долгата историја на човештвото се случиле многу откритија. Многу од нив послужиле за доброто на луѓето и донеле големи благодети. Меѓутоа, ниедно откритие не било ни оддалеку толку значајно, како…

Поучни словa

Појдете по мене – I дел

„И одејќи покрај Галилејското море, ги виде двајцата браќа, Симона, наречен Петар, и брата му Андреја, како фрлаат мрежа во морето, бидејќи беа рибари, и им рече: ‘Појдете по Мене, и Јас ќе ве направам ловци на луѓе’. И ете,…

Настани

Бигорски се радува на новите мошти

Со силата на Сонцето на правдата ќе се открие славата на Светиот Дух, која ги покрива и облекува телата на светиите, онаа слава што ја имале тие скриена во своите души. Зашто она што го има душата во себе...тоа ќе…

Вести од светот

Патра: Владата преименува болница наречена во чест на Св. Апостол Андреј

  Митрополитот на Патра, Хризостом, испрати отворено писмо до министерот за здравство на Грција, Андреас Ксанфос. Ерархот на Грчката Православна Црква го изрази своето несогласување со преименувањето на здравствениот дом „Свети Андреј“ во градот Патра. „Жителите на Патра, со голема…

декември

Св. ап. Андреј Првоповикан; св. Фрументиј арх. Етиопски

30 НOEМВРИ 1. Св. апoстoл Андрeј Првoпoвикан. Син на Јoна и брат на Пeтар, рoдeн oд Витсаида и рибар пo занимањe. Првo бил учeник на св. Јoван Крститeл, нo кoга св. Јoван пoкажал сo прстoт кoн Гoспoда Исуса, вeлeјќи: Eвe…