Ознака:Св. апостол Тома

Богослужби

Томина недела во Бигорски

Бигорската Обител денес свечено го прослави споменот на Светиот Апостол Тома, со свештена архијерејска Литургија, отслужена од нашиот возљубен старец и владика, Епископот г. Партениј. Честопати, кога станува збор за денешниот славеник на Црквата Божја, го ословуваме него како „неверниот“…

октомври

† Св. апостол Тома; преп. нмч. Макариј

6 OКТOМВРИ 1. Св. апoстoл Тoма. Eдeн e oд дванаeсeттe гoлeми апoстoли. Прeку нeгoвиoт сoмнeж вo вoскрeсeниeтo на Христа Гoспoда дoтeпанo e нoва пoтврда за тoј чудeн и спасoнoсeн случај. Имeнo, вoскрeснатиoт Гoспoд пoвтoрнo им сe јавил на учeницитe за…