Ознака:Св. Архангел Гавриил

Соопштенија

Покана за празникот Собор на Светиот Архангел Гавриил

Во исчекување на празникот на Божјиот Благовесник – Собор на Светиот Архангел Гавриил, Свештената Бигорската Обител со особена чест ве поканува заедно да го прославиме носителот на добрите и радосни вести, кој прв го објави доаѓањето на Спасителот во светот.…

Настани

(Видео) Успешно завршена работната акција за отворање пат и очистување на Манастирот на Свети Архангел Гавриил – Манастирец

Возљубени читатели, Со благодарност кон Бога Дародавецот и со пофалба во нашите усни за Неговото пресвето име, ви ја споделуваме радосната вест дека најавената работна акција во бигорскиот метох, Манастирот посветен на Соборот на Светиот Архангел Гавриил – Манастирец, во…

Настани

Работна акција во Долнодримколскиот Манастир „Собор на Свети Архангел Гавриил“

Возљубени верници и читатели, Со нескриена радост во срцата наши ве известуваме дека од неодамна, со благослов на нашиот почитуван надлежен владика, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј и по иницијатива и заложби на нашиот почитуван Старец, Неговото Преосвештенство Епископот…

Богослужби

(Видео) Благовештенско ликување во Пречиста

Литургискиот блесок на Благовештенското ликување го круниса в зори целоноќното молитвено стоење пред Мајката на Животот. Празничниот ѕвон на камбаните повторно ги собра верните во небесниот предел на Пречистанскиот храм. За кратко време храмот стана претесен за сето она мноштво…

Богослужби

Соборот на Светите Архангели – ден на ангелска радост

Во тивката и спокојна прегратка на нашиот Свет Манастир, изминатата ноќ и денеска, со бдение и Божествена Литургија, го чествуваме умилниот спомен на чесните, небесни, бесплотни Сили, кои ги укрепуваат душите и ги радуваат срцата на луѓето. Ангелите, тие блескави…

Богослужби

Радосната Вест за спасението

Нека благовествува Земјата радост голема и Небесата да ја воспеваат Божјата слава! Нека се радува и весели денес човечкиот род, зашто му се испрати благата вест, благовеста за неговото искупување и спасение. Му се благовествува на човекот дека ќе му…