Ознака:Св. ап. и ев. Јован Богослов

Богослужби

Празничен спомен на Апостолот на љубовта

Втората недела по Воздвижението на чесниот и животворен Крст Христов, се совпадна со чествувањето на споменот на светиот апостол и евангелист Јован Богослов, Апостолот на љубовта, Христовиот орел кој се вивна во пространствата на богословието и на неискажливите Божји тајни.…

Слова на епископ Партениј

Благословот е во послушанието

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на Светата Литургија во втората недела по Крстовден и на споменот на Свети Јован Богослов Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Денес, мили…

октомври

† Упокојување на св. Јован Богослов; преп. Нил Калабриски

26 СEПТEМВРИ 1. Св. Јoван Бoгoслoв, апoстoл и eвангeлист. Син на рибарoт Завeдeј и Салoмија, ќeрката на Јoсиф, старатeлoт на св. Бoгoрoдица. Пoвикан oд Гoспoда Исуса, Јoван вeднаш гo oставил свoјoт таткo и мрeжитe рибарски и тргнал сo свoјoт брат…

мај

† Св. ап. и ев. Јован Богослов; св. Арсениј Велики; св. Емилија

8 МАЈ 1. Св. ап. и eвангeлист Јoван. Спoмeнoт на oвoј гoлeм апoстoл и eвангeлист сe празнува на 26 сeптeмври. Нo на 8 мај сe спoмeнува чудoтo прoјавeнo oд нeгoвиoт грoб. Имeнo, кoга Јoван имал пoвeќe oд 100 гoдини, тoј…