Ознака:Св. Наум

Вести од светот

Култот на Свети Наум во Албанија

Култот на Свети Наум се проширил во Албанија, нему му се посветени многу икони и фрески. Во Музејот на средновековна уметност во Корча се наоѓа икона на Свети Наум, насликана од иконографот Никола Гуга во 1759 година. Фрески на Свети…

Богослужби

Споменот на Светиот Пантелејмон и на славните Седмочисленици

Животот во Црквата Христова е живот со Светиите Божји. Во неа границите на време-просторот се надминуваат и човек кој има чувство за духовното и искрена љубов за Бога лесно го восприема единството на двата света, времениот и вечниот. Светиите доаѓаат…

Настани

† ПРЕП. НАУМ ОХРИДСКИ ЧУДОТВОРЕЦ

Митрополит Тимотеј Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Драги браќа и сестри! И ова лето сме собрани во овој свет манастир за со молитви и песни да го прославиме свети Наум Охридски. Вечерва ќе се обидам да…

Богослужби

Спомен на Преподобниот Наум Охридски во Бигорски

Славиме спомен на еден од темелите на Охридската Архиепископија – Преподобниот Наум Чудотворец Во овој неделен ден си спомнуваме за великиот светилник, преподобниот подвижник, чудесниот учител и просветител, исцелител и чудотворец, неуморниот молитвеник и родоначалник на монашкото жителство кај Словените…

Богослужби

Споменот на преподобниот Наум – предблесок на Рождеството Христово

Празник навистина велик, свештен и чудесен! Преподобниот Наум, патеводител на монасите и утеха на родот христијански. Светот го остави, телото со страстите го распна, другар на Владиката Христос се покажа. На Божествените висини се искачи и светилник за светот постана.…

Богослужби

Прослава на Св. Наум Охридски во Пречиста

Повторно ни засветли светлоносниот спомен на таткото на црноризците, Светиот Наум, великиот охридски светилник. Колку цврсто православните, а особено народите славјански се сраснале со личноста на Светиот Наум! Овој верен ученик на Светите Кирил и Методиј, сотрудник на Светиот Климент,…