Ознака:Св. Нектариj Егински

Вести од светот

Филмот за Свети Нектариј ги сруши рекордите во киносалите на Америка

Филмот „Man of God“ кој на многу духовен начин го прикажува животот на Свети Нектариј Егински, во еден здив ги освои срцата на гледачите ширум светот. Имено, во овој Свет и Велик Пост, филмот беше предвиден за прикажување во само…

Соопштенија

Проекции на филмот за Свети Нектариј Егински

Почитувани наши читатели, Ве известуваме дека со благослов на Неговото Блаженство, Архиепископот г. г. Стефан, а по иницијатива на Кабинетот на Архиепископот и во реализација на добронамерници, Христијаните од Македонија, љубителите на филмот, како и преостанатата публика, ќе имаат можност…

Вести од светот

Промоција на филмот за Свети Нектариј Егински, наречен ,,Човек Божји‘‘

Филмот на режисерката Јелена Поповиќ ,,Човек Божји‘‘  за најголемиот чудотворец на 19 -от и 20-от век, Свети Нектариј Егински, ќе ја доживее својата промоција кон крајот на месецов, како дел од Православниот филмски фестивал во Лос Анџелес. Досега, како дел…

Вести од светот

Мироточива икона на св. Нектариј

На 8.11.2018 година во чест на празникот на Св. Нектариј беше отслужена празнична вечерна во храмот на патријаршиското училиште „Св. Макариј Египетски“ во Најроби. На крајот од вечерната свештеникот одржа прекрасна беседа за животот на Св. Нектари и ја заврши…

Поучни словa

За долготрпението

Долготрпението е добродетел на смелата и благородна душа која за основа ја има љубовта кон ближниот. Долготрпението е великодушност и висина на духот и пријател на кроткоста. Тоа сведочи за доброто воспитание на душата и се отсликува како сострадание, човекољубие,…

Поучни словa

За празнословието

Погледнете како Св. Нектариј Егински се изјаснил за празнословието, коешто денес, заради намалената одговорност на човекот за своите зборови, станува сѐ поголема слабост: „Празнословие значи да се зборува напразно, односно за тоа што е непотребно и празно. Празнословецот е запуштен,…