Ознака:Тајната Вечера

Поучни словa

Како размислувањето за Светата Тајна Причест, ja разгорува љубовта за Бог во нас

За да распалите во себе поголема љубов кон Бога, размислувајќи за небесната тајна на Телото и Крвта Христови, размислете за љубовта што Бог ја покажува кон вас со оваа Тајна. Сетете се дека ние, од наша страна, не сторивме ништо…

Богослужби

Свет и Велик Четврток (видео)

Упатувајќи ги во тајните Твоите ученици Господи, Ти ги учеше говорејќи: Пријатели мои, никаков страв да не ве раздели од Мене. Оти ако страдам, тоа е за светот. Не соблазнувајте се од мене, оти Јас не дојдов да Ми служат,…

Слова на епископ Партениј

Тајната Вечера – востановување на Царството Божјо на земјата

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, игумен на Свештената Бигорска Обител, за Велик Четврток, изговорено на Светата Василиева Литургија, по читањето на Светото Евангелие, на 29 април 2021 лето Господово Симнете ја проповедта на вашиот уред Гледајте ја…

Слова на архимандрит Партениј

Човекот како свештенослужител Божји

Слово на Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, за Велики Четврток, изговорено на Светата Василиева Литургија во бигорскиот соборен храм или мои, единствена причина за создавањето на овој преубав свет е љубовта Божја. А круната, пак, на целото создавање, како што читаме…

Слова на архимандрит Партениј

Тајната над сите црковни тајни

Слово на Старецот, Високопреподобниот Архимандрит Партениј, изговорено на Светиот и Велик Четврток, по читањето на светото Евангелие   енес, возљубени, си спомнуваме за еден настан од земниот живот на Спасителот, настан кој не е завршен, туку сѐ уште трае и…