Ознака:Тавор

Богослужби

Христовото Преображение

Христос ги поведе на гората и им ја покажа на апостолите славата на Своето божество, скриена зад завесата на човечкото тело. Им го покажа Своето царско достоинство пред страдањата, и Својата моќ пред смртта, и Својата слава пред понижувањето, и…

Богослужби

Таворски блесок на врвот Крчин

Четврта година по ред како нашето братство од Бигорскиот манастир и нашите сестринства од манастирите на Светиот Победоносец Георгиј и на Богомајката Пречиста, предводени од благословот на возљубениот ни Старец, Архимандрит Партениј, со најпосебна љубов и возвишени чувства отслужија Божествена…

Вести од светот

Пожар се заканува на Преображенскиот храм на гората Тавор

Пожарот кој што избувна вчера во близина на гората Тавор, се заканува да ја зафати базиликата на Преображението, која се наоѓа на ова свето христијанско место. Полицијата потврди дека пожарот не е подметнат и десетици пожарникари од минатата ноќ се…

Вести од светот

Тавор: Торжествена прослава на празникот Преображение

Добро е да се биде овде, добро е да се биде на автентичниот Тавор за да се прослави празникот Преображение Христово. „Саботата, во пресрет на овој голем Господов празник, уште пред полноќ, реки од народ се упатија пеш од подножјето…

Богослужби

Таворската светлина заблеска во срцата на верните

Си се преобразил на гората, Христе Боже, покажувајќи им ја на Твоите ученици Својата слава, колку што поднесуваа; да засветли во нас, грешните, Твојата вечна Светлина, по молитвите на Богородица, Подателу на Светлина, слава Ти Одново возвишеноста на собитието Преображение…

Исихазам

Св. Григориј Палама – Непобедливиот поборник за Православието

Овој богомудар маж бил роден во Константинопол во 1296 година во благочестиво семејство, во непосредна блискост со дворот на царот Андроник. Останал без татко на седум годишна возраст. Откако завршил византиско образование, преку кое се стекнал со голема мудрост, успеал…