Ознака:Украина

Вести од светот

Патријархот Вартоломеј му го предаде Томосот на Митрополитот Киевски Епифаниј

„Светата Велика Христова Црква денес дејствува без никаква корист или цел, туку само за единството на украинскиот народ“, забележа Вселенскиот Патријарх г. г. Вартоломеј кратко пред да го додели Томосот за автокефалија на Украинската Црква. Патријархот г. г. Вартоломеј, откако…

Вести од светот

Вартоломеј: „Ве повикувам да ја признаете Православната Црква во Украина како автокефална“

Посланието на Вселенскиот Патријарх до Патријарсите и Архиепископите на автокефалните Православни Цркви. „Не“ од Полскиот, воздржаност од Антиохискиот. „Завршувањето на сите работи се очекува на 6 јануари, Богојавление, кога би сакале да го предадеме Томосот за автокефалија и ќе сослужуваме…

Вести од светот

Грузиската Патријаршија ја поддржува автокефалијата во Украина

Изгледа дека Православната Црква во Грузија ќе ја признае новата автокефална Црква во Украина, возглавена од Митрополит Киевски г. Епифаниј. Денес, четврток 27 декември, во Тбилиси заседаваше Светиот Синод на Грузиската Патријаршија, под претседателство на Патријархот Грузиски г. Илија. Според…

Вести од светот

Украинското прашање ја засега и Полска

Автор: Архимандрит Серафим Димитриу Архим. Серафим Димитриу Толку силно се стега обрачот околу многуговорливите поранешни и сегашни јерарси на сестринската Руска Црква, што, доколку имаат некаква црковна свест, веднаш ќе се насочат кон прифаќање на свештеноканонски завршеното дело. Можеби никој од…

Вести од светот

Вселенскиот Патријарх откри со што бил потплатен за украинската автокефалија

Вселенскиот Патријарх одговори со бонбони и чоколади на обвинувањата за подмитување од страна на Москва, одбивајќи да ги сфати сериозно нападите што во последно време ги добива, во врска со мотивите кои доведоа до доделување на украинската автокефалија. „Иако Руската…

Вести од светот

Митрополитот Виницки Симеон пречекан со „браво“ во својата митрополија по обединителниот собор

Митрополитот Симеон Виницки и Барски е еден од двајцата јерарси на Руската Православна Црква во Украина, кои лично зедоа учество на Обединителниот собор, на кој се основа новата помесна Православна Црква во Украина. Вчера, на 17 декември, тој заедно со…