Ознака:Упокојување

Поучни словa

Беседа на презвитер Христодул Папајоану на погребот на неговиот син Кипријан

Дваесет и тригодишниот студент на право Кипријан Папајоану, од Авгуро крај Амохост на Кипар, е една од жртвите на трагичната железничка несреќа кај Темпи, Грција, која се случи на 1-ви март оваа година. На неговиот погреб присуствуваа Претседателот на Кипарската…

Вести од светот

Се упокои Архиепископот на Кипар, Хризостом II

По долгогодишно боледување, денес, на 7 ноември 2022, се упокои и премина кај Господа претстојателот на Православната Црква на Кипар, Архиепископот г. Хризостом II, на 81 годишна возраст. Архиепископот на Нова Јустинијана и на цел Кипар се родил на 10…

Вести од светот

Се упокои во Господа митрополитот Калист Вер

Вчера, на 24ти август, архиепископијата на Тиатир и Велика Британија, со тага објави дека се упокои Неговото Високопреосвештенство, митрополитот Калист Диоклијски, познат теолог, предавач и автор, посветен и верен клирик и возљубен духовен отец. Неговото Преосвештенство помина долги години како…

Вести од светот

Опело за проф. д-р Методи Чепреганов

Во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје денеска се изврши опелото на покојниот проф. д-р Методи Чепреганов, кој се упокои пред два дена, во саботата на 9 јули, на своја 86-годишна возраст. Во присуство на бројни негови роднини, пријатели…

Вести од светот

Се упокои во Господа Митрополитот на Драма г. Павле

Во понеделникот, на 2 мај, замина при Господа почитуваниот архипастир на Драмската митрополија, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот г. Павле. Исходното последование за блаженоупокоениот се отслужи во вторникот, на 3 мај, во 17:30 часот во Митрополитскиот храм „Воведение на Пресвета Богородица“ во…

Настани

Си замина при Господа монахиња Синклитикија

Во петокот на 25 март 2022 лето Господово, само три дена пред Крстопоклоната недела, се упокои монахињата Синклитикија, старешинка на манастирот посветен на Свети Архангел Михаил во Берово. Со таговна радост и неодминливо воскресенско чувство во срцето испративме во другиот,…