Ознака:Вселенска Патријаршија

Вести од светот

Обраќање на Вселенскиот патријарх: „Не е во опасност верата, туку верниците“ (ВИДЕО)

https://www.youtube.com/watch?v=0g8p26nsCa8 (Притиснете на СС за македонски превод) Браќа и чеда во Господа, Од Фанар, од срцето на Цариград, од градот на Света Софија, на Великата Црква, ви се обраќам вам, возљубени лица, на секој еден и на секоја една, по…

Вести од светот

Соопштение од Вселенската патријаршија за Covid-19 (корона вирус)

Светиот и свештен синод на Вселенската патријаршија заседаваше под претседателство на Неговата Божествена Сесветост, Вселенскиот патријарх г. г. Вартоломеј и исцрпно ги испита, помеѓу другoтo, информациите во врска со вирусот Covid-19 (корона вирус), та со чувство за пастирска одговорност го…

Вести од светот

Јосиф Исихаст, Ефрем и Даниил од Катунакија прогласени за преподобни

Синодијата на преп. Јосиф Исихаст Денес, понеделник 9 март 2020 година, Светиот и свештен синод на Вселенската патријаршија ги прогласи за преподобни светите старци Јосиф Исихаст, Даниил Катунакиец и Ефрем Катунакиец. За време на својата посета на Света Гора минатата…

Вести од светот

Обраќањето на Кипарскиот архиепископ кон Вселенскиот патријарх

Обраќањето на Кипарскиот архиепископ при пречекот во кабинетот на Вселенскиот патријарх Во петокот во Константинопол пристигна Кипарскиот архиепископ, за да учествува во празнувањата за Неделата на Православието. При официјалниот пречек, тој се заблагодари на Неговата Сесветост за топлиот прием и…

Вести од светот

Целосна усогласеност меѓу Кипар и Фанар: „Ваша Сесветост, не сте сами“

Ф Денес, на 08 март 2020 година, во патријаршискиот храм на Вселенската Патријаршија „Свети Георгиј Победоносец“ беше отслужена патријаршиска Божествена Литургија по повод Неделата  на Православието. Божествената Литургија ја возглави Неговата Сесветост, Вселенскиот Патријарх г. г. Вартоломеј, во сослужение со…

Вести од светот

Грузискиот патријарх кон Вселенскиот: Фанар е нашата вистинска мајка

Епископот Убиски г. Мелхиседек му ги пренесе на Вселенскиот патријарх честитките од патријархот Грузиски г. Илија. „На оваа значајна вечер, на зајдисонце, кога православниот свет се подготвува да си спомне за изгонувањето на Адама од Рајот, ние кои живееме во…