Ознака:Константинопол

Богослужби

Спомен за Константинопол

„Денес круната на царството земно ја одлага Царот на сите градови, на мачење предаден се очистува со оган Константиновиот дар, Градот на Богомајката и од рацете на Творецот на вековите венец пресветол на слава вечна прима домот на светите и…

Посланија

Вселенскиот Патријарх Вартоломеј: Објавуваме на сите страни дека Константинопол е родителката и единствена Мајка Црква

Неговата Сесветост, Вселенскиот Патријарх г. г. Вартоломеј на денот кога се слави споменот на Свети Николај, Архиепископот Мирликиски, ја искористи можноста да испрати порака до сите страни на светот. Имено, тој чиноначалствуваше со Божествената Литургија што беше отслужена во базиликата…

Вести од светот

Фанар: 32 години од изборот на Вселенскиот Патријарх

Денес, 22 октомври 2023 лето Господово, се навршуваат 32 години од изборот на Вселенскиот Патријарх Вартоломеј на Првиот Трон на Православието. Патријархот чиноначалствуваше со Божествената Литургија, која се изврши во Патријаршискиот храм на Светиот Георгиј во Фанар, во молитвено присуство…

Слова на епископ Партениј

„О, свету, свету лажовен, блазе му на оној кој ќе те изигра“

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено за празникот Покров на Пресвета Богородица, во Сечесниот Храм на Мајката Божја во с. Ростуше, на 1/14 октомври 2023 лето Спасителово Во името на Отецот и…

Вести од светот

Турски историчар бара итно затворање на Св. Софија поради ризик од нејзино уривање

Во една своја неодамнешна појава на телевизија, истакнатиот турски историчар Илбер Ортаили, кој поседува почесно членство во Турското историско друштво и е член на Меѓународниот комитет за Отомански студии, побара итно затворање и забранет пристап на посетители во св. Софија,…

Посланија

„Смртта повеќе не владее“

„Разноукрасена со Божествената слава, свештена и славна Дево, споменот твој ги собра за веселие сите верни“. Најсвештени Браќа Архиереи и вие, останати најблагоговејни клирици, Најпочитувани Архонти офикијалии, Благословени поклоници на Пресветата во Понт, Возљубени чеда во Господа, Со истата радост…