Ознака:Лонгин Стотник

Слова на епископ Партениј

Божествениот Сејач и плодната земја

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено по читањето на Светото Евангелие на Божествената Литургија, на споменот на Свети Лонгин Стотник, 16/29 октомври 2023 лето Господово Во името на Отецот и Синот и…

Богослужби

Споменот на Свети Лонгин Стотник во Бигорски

Спомнувајќи си денес за еден многу необичен маченик и исповедник Христов, Светиот Лонгин Стотник, повторно пред нас блеска сцената на страшното Христово Распетие. Бидејќи токму Лонгин Стотникот беше оној римски капетан, кој беше задолжен за телата што висеа на трите…

Слова на епископ Партениј

Свети Лонгин Стотник – апостол на Воскресението

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено по читањето на Светото Евангелие на Божествената Литургија, на споменот на Свети Лонгин Стотник, 29 октомври 2022 лето Господово Во името на Отецот и Синот и…

Богослужби

Спомен на Стотникот од Голгота

„Навистина Овој беше Син Божји!“ Светиите од Голгота на посебен начин ги трогнуваат чувствителните христијански срца. Тие се Светиите што со свои очи ги гледале Божествените страдања на Спасителот, личностите што се удостоиле да ги видат чудесните знаци од Голготската…

Слова на епископ Партениј

„Навистина Овој беше Син Божји“

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено по читањето на Светото Евангелие на Божествената Литургија, на споменот на Свети Лонгин Стотник, 29 октомври 2020 лето Господово На денешната Света Литургија, мили мои, како…

Богослужби

Спомен на Свети Лонгин Стотник и јубилеен 50-ти роденден на Старецот и Владика

На многаја и благаја лета! Беше третиот час, и Го распнаа. И имаше натпис за вината Негова: „Цар Јудејски“. … А Исус, пак, испуштајќи висок глас, издивна. И завесата на храмот се расцепи на две, одозгора додолу. А стотникот, што…