Ознака:Пасха

Поучни словa

Великиот пост и неговите можности

Времето пред Пасха што таинствено ни доаѓа во пресрет раѓа, или барем треба да роди посебни чувства во нас. Најубавата и најсвечената химнографија на овој период, многуте литургиски средби и долгиот пост не повикуваат да се вратиме на себе си.…

Поучни словa

Таткото што од вера заиграл на погребот од својот син

  Архиепископот Дамаскин Овој трогателен настан, кој ја покажува простата и чиста вера на народот, го раскажуваше блаженоупокоениот Архиепископ Атински Дамаскин (1891-1949). Еднаш, на Велика Сабота, додека идниот Архиепископ бил мало дете, неговите родители загубиле постар син. Братот на Архиепископот се…

Вести од светот

Вселенскиот Патријарх: Мајка Црква на сите балкански народи е Цариградската

Учениците матуранти од Македонската православна богословија „Св. Климент Охридски“ во Скопје, заедно со нивните професори, во текот на нивното поклоничко патување во Цариград и Солун ја посетија Неговата Сесветост, Вселенскиот Патријарх г.г. Вартоломеј. Патријархот го потенцира значењето на директноста, чесноста…

Богослужби

Второ Воскресение – Вечерна на љубовта

Божественото сијание на пасхалната светлина, посветла и од најсветлиот сончев зрак, несмалено продолжува да го озарува овој свет и велик ден на Христовото Воскресение. Неговата радосна вест го осветлува сето, од гревот помрачено човештво, давајќи му смисла на неговото суштествување.…

Слова на архимандрит Партениј

Воскресението Христовото е реалност што се живее

Слово на Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, за Света Пасха или мои, се собравме во ова сесвештено утро, за со воскресенска радост да го прославиме „овој наречен и свет Ден, прв од седмицата, цар и господар; Празник над празниците и торжество…

Богослужби

Воскресение Христово – СВЕТА ПАСХА

„Денес сета твар се весели и радува“, „денес празнува сета вселена!“ Шепотот на Ангелот во празниот Гроб на Голгота, упатен до жените Мироносици: Не бојте се! Вие Го барате Исуса Назареецот, Распнатиот. Он воскресна, не е овде (Мк. 16,6) –…