Ознака:Премиер

Настани

Посета на Премиерот на Р. Македонија, г. Зоран Заев

Во празничното попладне од Неделата на раслабениот, во неформална посета на нашата Свештена Обител дојде Премиерот на Република Македонија, г. Зоран Заев, со група свои содружници. Во духот на манастирското гостољубие, ценетите гости беа топло пречекани од страна на Старецот…

Вести од светот

Премиерот Заев: Очекувам во најскоро време да има литургиско сослужение меѓу МПЦ-ОА и БПЦ

„Се надевам дека за сосема скоро ќе има заедничка Литургија меѓу Бугарската и Македонската црква“ - ова го кажа македонскиот премиер Зоран Заев во Лондон, како одговор на прашањето на Агенцијата БГНЕС дали го поддржува заедничкото сослужение меѓу Бугарската православна…

Настани

Посета на Претседателот на Владата на РМ во Бигорски

Радосното ликување во Бигорската обител поради денешниот светлозарен спомен на рамнопостолните македонски и сесловенски просветители и учители, Светите Кирил и Методиј, попладнево беше збогатено и со една благопријатна посета. Почитуваниот Премиер на Р. Македонија, г. Никола Груевски со своето благочестиво…

Настани

Посета на државните првенци во Бигорски

Премилостивата наша Владичица Богородица и Приснодева Марија после чудесното и преблагодатно бдение што ни го подари изминатата ноќ, на нашето монашко братство му причини уште една радост во ова благовештенско попладне. Таа во посета на свештената Бигорска обител ги донесе…