Ознака:Поклонение

Настани

Поклоничко патување во Рилскиот Манастир и во Софија

Во духот на Божикната радост поради доаѓањето и воплотувањето на Синот Божји на Земјата, кој е дух на љубовта, мирот и единството, викендов, по благословот на најпочитуваниот старец и игумен на Бигорската Свештена Обител, Епископот Антаниски г. Партениј, хорот по…

Вести од светот

Илјадници поклоници пред чудотворната икона на Богородица на Крит

Секоја година на празникот на Рождеството на Пресветата Богомајка, илјадници православни верници доаѓаат на поклонение во храмот Панагија Антифонитрија во селото Мириокефала на Крит. Многу од нив за да Ѝ оддадат почит на нашата Владичица и Небесна Царица пешачат и…

Вести од светот

Ревноста на поклониците од Македонија ги воодушеви Русите

На денот посветен на Св. рамноапостолна Олга и на Св. великомаченичка Ефимија, по вечерната богослужба која се одржа во Серафимо-Дивеевскиот манастир во Троицкиот соборен храм, во манастирскиот двор, група благочестиви поклоници од Македонија, приредија прекрасен импровизиран концерт на духовни песни,…

Бигорски манастир

Едно „чудно“ поклонение во еден скриен дијамант на Православието

Почитувани читатели, Објавуваме еден текст што еден поклоник од Грција, млад теолог, ни го испрати и го сподели на својот фејсбук профил, кој скоро го посети нашиот Манастир. Внатре тој ги открива своите впечатоци од престојот во Манастирот и нè почести…