Ознака:Република Бугарија

Вести од светот

Нов бугарски филм за св. Ефрем од Неа Макри

На официјалната церемонија во Благоевград, новиот бугарски филм посветен на чудата на Св. Ефрем од Неа Макри, доби големо признание. Овој филм раскажува за ангелскиот живот, суровото мачеништво и неверојатните чуда на Св. Ефрем Новомаченикот, низ изјавите на ерарси и…

Вести од светот

Бугарскиот Уставен суд ја отфрли Истанбулската Конвенција

Уставниот суд на Бугарија вчера донесе одлука според која терминот „пол“ може да биде сфатен исклучиво во својата биолошка смисла. Одлуката дојде на барање на Генералното Собрание на Граѓанскиот колегиум при Врховниот суд да даде задолжително толкување на различни членови…

Вести од светот

Отворен дом за нега на стари лица во Бачковски манастир

Ова е првиот таков дом за стари свештеници и за други социјални случаи во Бугарија, кој се отвора најдоцна крајот на годината во познатиот древен манастир. До 1960 овој објект бил социјален дом. Сега е во процес на возобнова, која…

Настани

Новинари од Бугарија во посета на Бигорски и на Свети Наум

Новинарите од Бугарија и од Македонија, кои беа учесници на првиот Викенд на Дијалог – новинари против предрасудите, посетија два од најзначајните манастири на Македонската православна црква. Во саботата домаќин им беше Неговото високопреподобие, Архимандритот Нектариј – Игумен на манастирот…

Вести од светот

Вселенскиот патријарх во Адријанопол за четвртиот Акатист

„Вселенската патријаршија ги прегрнува сите нации и сите народи на кои им ја дала, преку мисионерската дејност, светата православна вера и православното крштение,“ потенцира Вселенскиот патријарх Вартоломеј во својата беседа после читањето на четвртата статија на Акатистот, во петокот, 5…

Настани

Архимандрит Партениј: Идеалите на Европа треба целосно да се сообразат со Христовото Евангелие

  По повод изборот за лауреат на престижната почесна награда на Парламентот на Европската Унија, „Граѓанин на Европа“, денес, неколку дена пред главната свеченост на ЕУ која ќе биде во Брисел на 10 октомври, на нашиот старец и игумен, Неговото Високопреподобие…