Ознака:Велигден

Вести од светот

Темелков, Андонов и Кајмаковски од Бигорски посакаа достоинствено да го прославиме Велигден

Дебар, 1 мај 2021 (МИА)  Во овие најсветли мигови за Православната црква, односно во пресрет на најголемиот христијански празник Велигден, во македонското древно светилиште, Бигорскиот манастир, се познатите македонски пејачи Димитар Андонов, Давид Темелков и Даниел Кајмаковски. Тие, како што…

Вести од светот

Г.Климент: МПЦ-ОА доследно ја почитуваше препораката на Православната црква за причеста

Епископот Хераклејски, г. Климент беше гостин во Тема на денот на ТВ Сител. Пандемијата, Велигден и црквата беа дел од темите за разговор. Погледнете го интервјуто. https://www.youtube.com/watch?v=0eojUneQvBE Г.Климент: Црквата е нераскинливо поврзана со својот народ кој помина трауматично искуство

Богослужби

Пасхална Литургија и Литија во Пречиста

Третиот ден на Пасхалното ликување нашите монашки заедници го поминаа собрани околу Воскреснатиот Христос во манастирот на Богомајката Пречиста, Која ги рашири своите мајчински прегратки и ги прими своите чеда, радувајќи ги со слатка радост. Воскресните восклици и химни одекнуваа…

Слова на епископ Партениј

Воскреснатиот Христос, сопатник во нашиот живот

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, игумен на Свештената Бигорска Обител, за трет ден Пасха, изговорено во соборниот храм на Манастирот на Пресвета Богородица - Пречиста, по читањето на Светото Евангелие, 4 мај 2021 л. Г. Христос воскресе!…

Слова на епископ Партениј

Светата Пасха, просвештение на верните

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, за Света Пасха 2021 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Мили браќа и сестри во Христа воскреснатиот, И во овие неблагопријатни времиња…

Богослужби

Вечерна на љубовта

Необичното таинствено сјаење на светата и обновителна Пасхалната светлина, посветла и од најсветлиот сончев зрак и порадосна од секоја радост, несмалено продолжува да блеска од светиот и велик ден на Христовото Воскресение. Радосната вест овој единствен настан го осветлува сето,…