Ознака:Војна

Вести од светот

Патријарх Антиохиски Јован: Се враќа заедницата со Ерусалимската Патријаршија – се засилува молитвата и соработката

Отците членови на Светиот Синод на Антиохиската Патријаршија, ги упатија своите молитви кон Царот на мирот и Господ на милоста, да ги избрише солзите од очите на палестинскиот народ и да стави крај на секоја неправда, репресија, раселување и прогон.…

Вести од светот

Манастирот „Св. Порфириј“ во Газа, прибежиште за стотици христијани и муслимани

Минатата недела, на 15ти октомври, беше отслужена Божествена Литургија во храмот на православниот манастир „Св. Порфириј“ во областа Газа. И покрај тешкотиите со кои се соочуваат сите во Газа, уште од самиот почеток на војната меѓу Израел и Хамас, заради…

Вести од светот

Патријарх Вартоломеј:Сите деца заслужуваат да бидат одгледани во една вистинска „ветена земја“

Вселенскиот Патријарх Вартоломеј ја изрази својата длабока болка за трагичните настани кои земаат замав во Израел и доведоа до загуба на многу човечки животи, за што одговорност носат членовите на Хамас. „Ние сме длабоко нажалени од вестите што доаѓаат од…

Настани

Посета на Н.Е. Амбасадорката на Украина во Бигорски

Денеска во пријателска посета на Свештената Бигорска Обител допатува Амбасадорката на Украина во земјава, Нејзината Екселенција г-ѓа Лариса Дир, во придружба со свои соработници. Ценетите гости беа пречекани во духот на манастирското гостопримство. Најнапред од страна на браќата им беше…