Ознака:Воскресение

Настани

(Видео) Млади играорци во Кнежинскиот Манастир

Светлата Седмица, благословениот Осми ден на Воскресението, го завршува својот календарски тек за оваа година, но не престанува јарко да им светли на верните од вечниот изгрев на Есхатонот. Во светлината на нејзините лачи, денеска, во Светлата Сабота, во Кнежинскиот…

Богослужби

(Видео) Литија со пасхален блесок во Струга

Пасхалното торжество на најсветата и светлозарна ноќ, кое се удвои следниот ден во Рајчица, во славната Обител на Победоносецот со празнувањето на неговиот славен спомен, вчера се пресели во убавата Струга, за и таму, преку триумфалната свечена Литија (Еордија) по…

Богослужби

Втор ден Воскресение и споменот на Светиот Победоносец во Рајчица

Светлината на Воскресението Христово, на вториот ден од победата над смртта, се огласува и болскоти споменот на Свети Георгиј Победоносец, Великомаченикот кој со лавовска храброст и со непоколеблива вера во Воскреснатиот ги победи силите на темнината и на смртта. Во…

Слова на епископ Партениј

Кој ќе ни го одвали каменот од вратата на гробот?

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено на Света Пасха 2024 лето Спасителово Христос Воскресе! Христос Воскресе! Христос Воскресе! Мили мои, и покрај големиот умор од долгите богослуженија и обврски изминатава седмица, вечерва се чувствувам прерадосен. И оваа…

Медиумите за нас

(ФОТО) Најголемиот Христијански празник „Велигден“ во Св. Јован Бигорски е неповторливо духовно доживување, Христос воскресе!

Манастирот Св. Јован Бигорски е на боженствено место, па оттука може да се најде и објаснувањето за начинот на кој Велигден се доживува таму. Но тоа е само мал дел од приказната, која не може да ја долови ниту еден…

Богослужби

Воскресение Христово – Света Пасха

Света Пасха, Воскресението Христово. О, смрт, каде ти е осилката? О, смрт, каде ти е победата? (1. Кор. 15,55) Денес е врвот на нашата радост, денес е полнотата на нашето ликување. Ова е денот кој ја разграничува историјата, денот кога…