Ознака:Манастирска слава

Слова на епископ Партениј

Информацијата на Свети Јован Крстител

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено на Божествената Литургија на празникот Раѓање на Свети Јован Крстител, на 24 јуни/7 јули 2024 лето Спасителово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Возљубени браќа и сестри, Денеска…

Соопштенија

Соопштение по повод манастирската слава за Рождеството на Свети Јован Претеча – Иванден

Возљубени верници и почитувачи на Свештената Бигорска Обител и на славниот Претеча, Ве известуваме дека на денот кога го славиме сечесниот празник на Рождеството на нашиот патрон и небесен застапник, светиот и славен Пророк, Претеча и Крстител Господов Јован: ___…

Богослужби

Втор ден Воскресение и споменот на Светиот Победоносец во Рајчица

Светлината на Воскресението Христово, на вториот ден од победата над смртта, се огласува и болскоти споменот на Свети Георгиј Победоносец, Великомаченикот кој со лавовска храброст и со непоколеблива вера во Воскреснатиот ги победи силите на темнината и на смртта. Во…

Богослужби

(Видео) Вечерна на љубовта и на Свети Георгиј

Колку блиски на душата ѝ се Воскресението Христово и споменот на Св. Великомаченик Георгиј Победоносец! Всушност, секогаш кога си споменуваме за Св. Георгиј, нѐ обзема воскресенско чувство од неговото чудесно житие, кое во суштина е едно сведоштво за Воскресението и…

Посланија

Светиот Партениј како образец за умен човек

Слово не Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, на Божествената Литургија во чест на споменот на Свети Партениј Лапсакиски, 7/20 февруари 2024 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Драги браќа и сестри, Честопати се поставува…

Богослужби

(Видео) Собрание на љубовта во Христа во чест на Св. Партениј и именденот на Старецот

Што е тоа што може да ги натера луѓето да поминат километри и километри, да дојдат од сите страни, да се соберат на заедничка прослава? Ништо друго освен љубовта. Само љубовта, како одговор на љубовта што зрачи од татковското срце.…