Ознака:Пречиста

Настани

Величествен Божикен и Новогодишен мјузикл во Кичево

Рождеството Христово е празник чиешто торжество започнува уште во навечерието на Бадник и продолжува сѐ до неговото оддание. Тоа е празник кој е нераскинливо поврзан со нашиот народ, нашата култура и длабоко е присутен во начинот на живот, врежан во…

Слова на епископ Партениј

Преку Христа стануваме културни луѓе

Обраќање на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, на Божикниот и Новогодишен мјузикл во Кичево, на 1/14 јануари 2024 лето Спасителово Ваше Високопреосвештенство, Митрополит Крушевски и Демирхисарски г. Јован, Ќе си дозволам од името на…

Медиумите за нас

(ФОТО) Вчера вечер на плоштадот во Кичево светлиот дух на Божик го озари Епископот Партениј со неговата посета

Во магичниот амбиент на плоштадот во Кичево, под светлечките украси и ѕвездено небо, една вечер се претвори во вистинска волшебна атмосфера, богата со духовност и радост. Светлиот дух на Божик, во чест на Христовото Раѓање, нашето спасение, ги оживеа срцата…

Слова на епископ Партениј

Богородица – нашиот завет со Бога

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на Божествената Литургија на празникот Собор на Пресвета Богородица, во Манастирот Пречиста Кичевски Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Денеска, мили мои, овој…

Богослужби

Собор на Пресвета Богородица во Пречиста Кичевска

Неизмерна е радоста на срцето кога станува збор за празник на Пресвета Богородица. Таа е толку блиска на сечие срце и со неискажлива сладост и сигурност го опсипува, особено она срце што ја почитува и сака. Мајката на Богочовекот и…

Настани

Реставриран и позлатен стариот архиерејски трон во Манастирот Пречиста Кичевска

Во пресрет на празникот на светлото Рождество Христово, во Свештената Пречистанска Обител на Светото Благовештение на Пресвета Богородица, деновиве одново беше поставен древниот архиерејски трон, сега комплетно реставриран и позлатен. Имено, во рамките на својата грижа за благолепието на домот…