Ознака:Слово на Епископ Партениј

Богослужби

(Видео) Собрание на љубовта во Христа во чест на Св. Партениј и именденот на Старецот

Што е тоа што може да ги натера луѓето да поминат километри и километри, да дојдат од сите страни, да се соберат на заедничка прослава? Ништо друго освен љубовта. Само љубовта, како одговор на љубовта што зрачи од татковското срце.…

Слова на епископ Партениј

Христос прв ја пресретнува човековата желба

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено во Неделата на Закхеј, по читањето на Светото Евангелие на Божествената Литургија, на 18 февруари 2024 лето Спасителово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Мили мои, Светата Црква…

Богослужби

Навечерие на Богојавление

Во спокојството на мистичната ноќ на Богојавленското навечерие, кога водите земски и небески и природата цела и сета твар се подготвуваат да бидат осветени од големата тајна на Божјото Крштение и јавување на светот, благодатните воздишки на покајание и бесчујната…

Слова на епископ Партениј

Богородица – нашиот завет со Бога

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на Божествената Литургија на празникот Собор на Пресвета Богородица, во Манастирот Пречиста Кичевски Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Денеска, мили мои, овој…

Богослужби

Божикни озаренија во Бигорски

Витлеем ни го отвори Рајот; дојдете да ја видиме храната што во него тајно ја најдовме; дојдете да ја примиме рајската храна во пештерата. Таму се појави корен од кого, без наводнување, изникна опростување; таму се најде неископан кладенец, од…

Слова на епископ Партениј

Да Го заклучиме Христа во нашите срца

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено на Бадниковата вечер во големиот манастирски синодикон, при пеењето на Божикните каланди Високопреподобни отци, Сепреподобни и преподобни монаси и монахињи, Драги браќа и сестри во Христа, Добро ни дојдовте во нашата…