Ознака:Сочувствителност

Руска Православна Црква

Сочувство по повод немилиот настан во Русија

Вестите за грозоморниот, нечовечки и буквално егзекуторски чин од концертната сала „Крокус Сити Хол, во Москва, Руска Федерација, го трогна до плач и болка секое мирољубиво срце низ светот. Овој настан уште еднаш го потврди непишаното правило дека во секоја…

Поучни словa

Духовна неосетливост – III дел

Рековме дека неосетливоста е тешка болест. Св. Јован Лествичник вели: „Бесчувствието, како телесно, така и душевно, е умртвување на чувството, кое од долготрајна немоќ и немар се претвора во неосетливост“. Која е таа хронична болест? Долгогодишните страсти зад неосетливоста Всушност,…

Поучни словa

Духовна неосетливост – II дел

Духовната неосетливост на Израилот Всушност Израилот постојано страдал од оваа духовна болест, како што и Божјото Слово во повеќе наврати го истакнува тоа. Уште од старозаветните времиња, па до новозаветните, а за жал и до ден денес. Евангелистот Јован, истакнувајќи…

Поучни словa

Духовна неосетливост – I дел

Ги знам твоите дела; носиш име дека си жив, а мртов си. (Откровение 3,1) Телесните сетила нивното оштетување и умртвување Кога ќе утврдиме дека некое од сетилата не ни функционира правилно, ние се загрижуваме и веднаш се обраќаме кон лекар.…

Соопштенија

Сочувство по повод немилите настани

Свештената Бигорска Обител, со својот Старец, Епископот Антаниски г. Партениј, го изразува своето најдлабоко сочувство до блиските на убиените Панче Жежовски и Вања Ѓорчевска, утешувајќи ги дека во овие трагични и тешки моменти молитвите и срцата на монашкото братство се…

Соопштенија

Сочувство

По повод трагичната сообраќајна несреќа што се случи вчера кај селото Ласкарци, во која загинаа 14 лица, претежно млади луѓе од Гостивар и околните села, Бигорскиот манастир го изразува своето длабоко сочувство кон семејствата на жртвите, молејќи се за покој…